obsazeno: CESTA DO JERUZALÉMA

13.02.2019 – 21.02.2019
Izrael - Jeruzalém, Betlém, Judská poušť, Mrtvé moře
13.500 Kč + letenka

osmidenní prožitková cesta do Izraele

CESTA DO JERUZALÉMA

13.-21.2.2019

Po příletu do Tel-Avivu se přesuneme do Jeruzaléma, kde se na týden ubytujeme v židovském hostelu Abraham v centru města. Odtud budeme vyrážet na jednodenní výlety po starém Jeruzalémě, do Betléma, do pouště a k Mrtvému moři.

Jeruzalém je místo silných zemských proudů. Jádro Země tady tryská v propojení s Nebem. Na tomto místě vždy probíhalo hodně bojů, boření a stavění a dalších bojů a boření a stavění. Svaté město je velice podivuhodné, propojuje na jednom místě tři monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám. Každé z nich má v něm svá nejsvatější místa – židé Západní stěnu Chrámové hory, muslimové zlatou mešitu a křesťané místa, po kterých kráčel Ježíš.

Možná zažijete pocit, že to tady znáte, a vzrušení z kroků po stopách Abraháma před 4.000 lety, krále Davida před 3.000 lety, Ježíše před 2.000 lety a poutníků, kteří se sem vydávali po tisíce let. Izraelci jsou přátelští, budete se cítit vítaní. V Jeruzalémě navštívíme místa svatá židům, křesťanům i muslimům. Uvidíme černě oděné muže spěchající do synagogy, uslyšíme mísící se zvuky kostelních zvonů a muezínů z minaretů. Navštívíme také Judskou poušť a nejnižší místo na Zemi (minus 400 m n.m.). V Mrtvém moři se položíme na hladinu vody s vysokou koncentrací soli, vyzkoušíme zábal z přírodního minerálního bahna.


Předběžný program:

1.den –  odlet do Tel-Avivu, letištní kontroly, přesun do Jeruzaléma, ubytování v hostelu, seznámení navzájem, informace o Izraeli

2.den – vyhlídka na Jeruzalém ze střechy muslimsko-křesťanské dívčí školy, obcházení hradeb Starého města, Kidronské údolí, návštěva muslimské základky, Ezechiášův vodní tunel, rybník Siloe a pramen Gihon. Omývání nohou v místech, kde Ježíš uzdravil slepého. Underground way – podzemní cesta. Davidovo město - nejstarší vykopávky. Vstoupení do Jeruzaléma Sionskou branou. Arménská čtvrť.

3.den – židovský den – vstoupení do Jeruzaléma Jaffskou bránou, Davidova pevnost a muzeum dějin Jeruzaléma, návštěva synagogy, židovské uličky, Zeď Nářků, náměstí Hurva. Hrob krále Davida. Hora Sion a opatsví zesnutí Panny Marie s kryptou. 

4.den
– křesťanský den – Olivová hora a Getsemanská zahrada, Kostel všech národů, pravoslavný chrám Marie Magdaleny, Mariina podzemní hrobka vytesaná ve skále – místo jejího Nanebevzetí. Vstoupení do Jeruzaléma Lví branou. Kaple narození Panny Marie, Kostel sv. Anny, nádrž Behtseda, kde Ježíš uzdravil chromého. Helenina cisterna, klášter koptských mnichů. Ježíšova Křížová cesta, Chrám Božího hrobu, Golgota.

5.den– muslimský den – vstoupení do Jeruzaléma Damašskou bránou, arabské uličky a trhy, návštěva mešity. Chrámová hora a Zlatá mešita. Zahradní hrob a druhá golgota. Odpoledne výlet do Betléma k chrámu Narození. Mléčná jeskyně.

6. den– Judejská poušť, pro zájemce výstup k pevnosti Masada, pláž Ejn Gedi – koupání u Mrtvého moře –  léčivé bahno, sůl.

7. den– památník Yad Vashem na Herzlově hoře, odpoledne individuální program dle zájmu každého, možnosti dodáme. S námi ohýnek a opékání sýra za hradbami Jeruzaléma na pastýřských loukách.

8. den – rozchod, poslední nákupy, přesun do Tel-Avivu odlet do Prahy

Program se může měnit dle aktuální politické situace, počasí a stavu skupiny.

Připravujeme možnost letos nově prodloužení cesty o cca 2 dny pro vážné zájemce o návštěvu Nazaretu a Galilejského jezera.

Doprovodný program:
Na židovských, arabských a křesťanských nejsvatějších místech budeme pobývat, sdílet v kruhu, číst o historii a tančit na prožitkovou hudbu, u Golgoty zpívat aramejský otčenáš. Po večerech budeme dataprojektorem na zeď v pokoji hostelu promítat tematické filmy.

Cestu vede: Markéta Černocká a Ludmila Černocká

Skupina: cesta je plánovaná pro malou skupinku 10-12 osob, vzhledem ke sdílení společných pokojů v hostelu, snadné přesuny veřejnou dopravou, vaření, individuální přístup. Cena je spočítána pro tuto velikost skupiny. Pokud se skupina nenaplní, Cesta v tomto termínu nebude uskutečněna.

Rozpis ceny:
4.000 Kč – příspěvek za Cestu (organizace, lektorování, program, průvodcování, vaření, chystání).
9.500 Kč – „balíček na pobyt v Izraeli“ - ubytování, doprava po Izraeli, městská doprava, celodenní stravování, vstupy do všech památek, příspěvek na letenky průvodců. Pokud se balíček nespotřebuje celý, bude vám jeho zbytek vydán v šekelech pro vaše nákupy.

Celkem tedy 13.500 Kč + letenka (cca 4-6.000 Kč).

Počet dní Cesty: celá cesta zabere 8 dní, z toho 5-6 dní pracovních, podle přesného termínu, který se odvine od letenek. Může to být o několik dní dříve či později podle výhodnosti letenek.

Ubytování: Abraham hostel v Jeruzalémě – v pokoji pro 4-10 osob na palandách, čisté ložní prádlo a ručníky, toalety a teplé sprchy na chodbě, k dispozici velká společenská místnost s televizí, houpacími sítěmi a dalšími atrakcemi, kdykoli zdarma teplý čaj, wifi. Ubytovaní lidi z celého světa. (Možnost zaplatit si soukromí v samostatném pokoji – ale drahé).

Stravování:
Snídaně hostelová – formou švédských stolů (pečivo, máslo, vajíčka, sýr, čerstvá zelenina, marmeláda, jablka, čaj, džus). U snídaně se dá najíst na celý den.
Oběd – námi nachystané balíčky (např. dvojkrajíc českého chleba s máslem, sýrem, vegepaštikou  a  sušenky…). Kdo chcete více, přezásobte se z domu nebo ochutnejte izraelská a arabská jídla z ulice.
Večeře – námi připravovaná vegetariánská jídla v kuchyňce v hostelu ze surovin dovezených z ČR a čerstvé zeleniny z místního trhu (např. rýže se zeleninou, špagety, …).

Doprava po Izraeli:
Veřejnými autobusy nebo sběrnými taxi „šeruty“ z letiště a na letiště, do Betléma, do pouště, k Mrtvému moři a zpět. Po Jeruzalémě většinou pěšky, někdy tramvají.

S sebou:
Platný cestovní pas, letenku, dobré boty, lehké oblečení přes den, svetr a teplé oblečení na večer (velký rozdíl teplot – oblast pouště), pokrývku hlavy, plavky, láhev na vodu a malý batůžek na výlety. Doporučujeme i opalovací krém, gumové boty do vody, nádoby na nabrání soli a léčivého bahna z mrtvého moře - dovezete tak domů suvenýry.

(Pokud budou letenky nakonec noční, tak deku a karimatku na noc na letišti – uvidíme dle letenek, možná to nebude potřeba, minule nebylo).

Počasí: 
Přes den horko, slunečno, v noci chladno. Občas prší.

Izraelský týden: 
Izraelský pracovní týden trvá od neděle do čtvrtka, víkend je pátek a sobota. V pátek se všude zavírá dřív – před začátkem židovského sabatu, který začíná v pátek po západu slunce. O sabatu je všude zavřeno, nejezdí ani doprava. Muslimové mají svátek v pátek. Podle toho bude uzpůsoben náš program.

Jazyky:
V Izraeli se mluví hebrejsky a arabsky. Země je velmi multikulturní, obyvatelé pocházejí ze všech zemí světa. Téměř všude se dá domluvit anglicky.

Peníze:
Izraelskou měnou je nový izraelský šekel (NIS). Aktuální kurz najdete na internetu. V Izraeli je lze směnit k bankách nebo vybrat přímo na ulici z bankomatu kartou (osvědčilo se).

Přihlášky k únorové Cestě: 

marketa@praminky.cz , 776 662 435

přihlášky do 11.11.2018, potom kupujeme letenky!

tady je odkaz na můj film CESTA DO IZRAELEhttps://www.youtube.com/watch?v=q7F7r4zBLtA&t=8s

Tady fotky z Cesty do Jeruzaléma se skupinou loni: http://praminky.cz/fotogalerie/CESTA-DO-JERUZALeMA-unor-2018/58/

a tady fotky z cesty do Jeruzaléma se skupinou v roce 2014:  http://praminky.cz/fotogalerie/CESTA-DO-JERUZALeMA/58/

Píseň Jeruzalém (Jaroslav Nohavica): https://www.youtube.com/watch?v=QQTcejkk0Ng

píseň Jeruzalém ze zlata (Pavlína Jíšová): http://www.youtube.com/watch?v=tbdgA_awZ8I