CESTA DO TIBETU

1.09.2018 – 23.09.2018
Nepál, Tibet (Čína)
66.000 Kč + letenky a víza

Československá výprava k posvátné hoře Kailash, jezeru Manasrovar a k Mnt. Everestu

CESTA DO TIBETU

1.9.-23.9.2019

Česko-slovenská výprava k posvátné hoře Kailash, jezeru Manasarovar a k Mount Everestu

 

Toužili jste v tomto životě zavítat do Tibetu? Do země s mystickou přitažlivostí, nejvyšším pohořím světa, staletými chrámy, tibetskými kláštery... dotknout se chodidly těch míst, nechat na sebe působit jejich energii, nechat je promlouvat, spojit se s nimi, čerpat z jejich moudrosti a paměti? Letos vypravujeme do Tibetu Česko-slovenskou výpravu! Dobrá šance a dobré postavení hvězd. Jinak než ve skupině a s čínským dozorem se tam v tomto čase ani dostat nedá.

V Himalájích, v Buddhově krajině, v nadmořské výšce velehor, se uvědomíme ve své spiritualitě jako Češi a Slováci. Naše národy umí cítit sílu srdce. Máme to v sobě zapsané jako samozřejmost. Je to ale velká hodnota. S ní, a s pokorou, vstoupíme do Čínou okupovaného starého Tibetu. Necháme vstoupit do našich těl mužskou sílu Kailashu, sílu, která umí mazat staré záznamy. Ponoříme svá těla v jezeru Manasarovar, jehož ženská síla, síla odevzdání, odnáší vše, co už není potřeba nést dal.

Pre praktickejšie zameraných - si užijeme noc v Everest Base campe, trek okolo snežnej hory Kailash, návštevy chrámov, miestnu kuchyňu, oddych od práce, výškovú chorobu, dobrodružstvo a kopu srandy. V Nepále sa povozíme v džípoch na Safari, kukneme slony a iné zvery.

Cesta je zaměřena pro lidi, kteří chtějí prožít současný Tibet, byť v čínské okupaci, potkat se ve skupině s druhými, vstoupit vlastníma nohama na silová místa této země, potkat se s částmi sebe sama. Cesta je pro lidi, kteří se nebojí možného nepohodlí a námahy.


Po příletu do Káthmandú odložíme v nepálském hlavním městě pasy pro vyřízení víz a povinných permitů do Číny/Tibetu. Mezitím si prohlédneme Káthmandú a také odcestujeme na pár dní na jih Nepálu do NP Chitwan se slony, krokodýly a nosorožci.  Poté přeletíme z Káthmandú do Lhasy a po aklimatizaci se vydáme na dvoutýdenní výpravu po Tibetu. Procestujeme tibetské kláštery, projdeme pěšky trek kolem hory Kailash, smočíme těla v jezeře Manasarovar, přespíme v základním táboře pod Mount Everestem, ochutnáme Himaláje a docestujeme po zemi zpátky do Nepálu. Po návratu do Káthmandú v Bodhnatu zažijeme tibetskou komunitu, buddhistické kláštery a největší asijskou stúpu, v Pashupatinathu budeme svědky pálení mrtvých na ghátech. Ochutnáme nepálské národní jídlo – knedlíčky momo, potkáme se s Nepálci i Tibeťany v exilu, kulturou Nepálu, Tibetu, Číny,  i vlastním nitrem. Čekají nás rozjímavá silná meditativní místa i dávka velehor a dobrodružství.

Uctiví Tibeťani a Nepálci nás přivítají  pozdravem namasté, což znamená Bůh ve mně zdraví Boha uvnitř tebe.Předběžný program:

1.den - odlet z ČR, cestou seznámení navzájem, informace o Nepálu a Tibetu

2.den - přílet do Káthmandú, ubytování, procházka centrem města - památky, uvítací večeře

3.den -  vyřizování víz a povolení, návštěva rodiny ve slumu, výstup na kopec Swayambhunath - Opičí chrám (UNESCO)

4.den – přejezd na jih do Sauráhy v NP Chitwan, ubytování v hotelu, kde mají svého slona, vycházka za pozorováním slonů a nosorožců, návštěva sloní farmy a farmy slonic se slůňátky, západ slunce nad krokodýlí řekou

5.den – den v NP Chitwan - sloní safari, jízda na kánoi, procházka džunglí s průvodcem, pozorování zvěře, safari džípem, krokodýlí farma

6. den – přejezd zpět do Káthmandú, vyzvednutí pasů, přejezd do Bodhnatu (UNESCO) – největší asijská stúpa, obcházení stúpy v správnom smere, modlitby před cestou

7. den – prelet do Lhasy, ubytovanie v hoteli, začiatok aklimatizácie v 3650mn.m.

8. den – Lhasa, návšteva tibetského monumentu, svetového kultúrneho dedičstva - palác Potala. Pozorovanie pútnikov robiacich rituály pred chrámom Jokhang a vstup do chrámu. Prechádzka po ulici Barkhor s miestnymi, prieskum starého trhu. Ochutnávka tibetského čaju a uvítacia večera.

9. den –  Lhasa, návšteva kláštora Drepung - najväčšieho kláštora v Tibete. Návšteva nastrčených mníchov na dvore chrámu Sera, koniec aklimatizácie! :)

10. den – Prejazd Lhasa - Tsedang (170KM), údolia Lhasa Kyichu a rieky Yalong. Návšteva prvého kráľovského paláca - Yumbhu Lhakang a chrámu Trandruk

11. den – Prejazd Tsedang-Gyantse (180KM) pozdĺž rieky Yalong do kláštora Samye. Výhliadka na jazere Yamdrok a Mt.Naiqinkangsang, ľadovec Korola popri ceste. Manak Dam Lake, vešanie vlaječiek v horskom prechode Simila

12. den – Gyantse - Shigatse - Historická ulica v meste Gyantse, kláštor Perklor a stúpa Kumbum. Návšteva tradičného mlyna na jačmeň a domova Panchan lámu v Tashilunpo kláštore.

13. den – Prejadz zo Shigatse do základného tábora Everestu (350 KM) cez prechody Tsola (4600mn.m.) a Gyatsola (5248mn.m.). Pohľad na panorámu Himalájí v sedle Kyawula (5180mn.m.). Príjazd do ubytovania pod Mt. Everestom (8848mn.m.) a ak počasie bude prijať, výhľad na slnkom zaliaty vrchol Everestu. Noc pod najvyšším vrcholom sveta. Aklimatizácia na trek okolo Kailashu :)

14. den - Východ slnka nad Everestom a prejazd do Sagy (450km), Fotenie Everestu z výhliadky Rongpuk, výhľad na 14ty najvyšší vrchol Shishapangmu 8012mn.m a jazero Peiku tso (4590mn.m.)

15. den - Saga do Darchen, popri jazere Manasarover (450km). Výhľad na údolia, prejadz miestne dedinky a ďalšie sedlo. Príjazd na úpätie vzácnej snehovej hory Kailash.

16. den- Začiatok treku okolo Kailashu z Darchen do Drirapuk (jazda 7km a trek). Pre zújemcov sú k dipozícii yaky a nosiči (nie sú zahrnutý v cene, cca 150 USD na 3 dni). Približne 13 km trek z Sarshung do kláštora Drirapuk.

17. den - Pokračovanie treku z Drirapuk do Dzutrpuk (trek 18km) cez najvyššie sedlo (5648mn.m.). Prestávka v čajovni, nádherné jazero Ladoe a návšteva kláštora Zutulpuk.

18. den - Posledný deň treku z Dzutripuku do Darchenu - 7km do Zongto a autobus do Darchenu. Koniec túry okolo obeda, poobede oddych a kúpanie v jazere Manasarova a teplých prameňoch (za príspevok 10 USD za osobu)

19. den - Prejazd z Darchenu naspäť do Sagy (450km)

20. den- Cesta zo Sagy na Nepálsku hranicu

21. den - Z hranice návrat do Kátmandú - příjezd do Boudhnatu na ubytování, procházka ke stúpě, pozorování života tibetské komunity.

22. den - dopoledne návštěva tibetského kláštera Kopkan, odpoledne hinduistické místo Pashupatinath (UNESCO) – pálení mrtvých na ghátech

23. den – přejezd do Káthmandské čtvrtiThámel, poslední nákupy

24. - 25. den – variabilní odlet a přílet do ČR, hurá!


Doprovodný program:
Na zajímavých a silných místech budeme pobývat, číst o historii, náboženství, zpívat mantry a pozorovat život. Po večerech budeme sdílet své vnitřní prožitky a číst příběhy z himalájského prostředí. Bude-li čas a zájem, můžou se dít i konstelační náhledy a rituály.


Cestu vedou: Markéta Černocká a Miroslav Hofbauer


Rozpis ceny:

6.000 Kč – příspěvek za třítýdenní Cestu (organizace, lektorování, program, průvodcování, zařizování).

7.000 Kč – balíček na pobyt v Nepálu - ubytování v guest housech a doprava po Nepálu – autobusy a taxíky, vstupy do všech památek, vstup do národního parku Chitwan, povinný místní průvodce, safari v džípech, sloni, džungle, jízda na kánoi, uvítací a rozlučková večeře.

53.000 Kč - Tibetská část výpravy...

Tibetská časť zahŕňa v cene:

 1. Tibetský travel permit + ďalšie potrebné povolenia do Tibetu

 2. Vstupy do všetkých turistických miest uvedených v itinerári

 3. Jedlo uvedené v detaile ubytovania

 4. Transfér z letiska v Lhase

 5. Odvoz z Nepálskych hraníc do Kathmandu

 6. Znalého a anglicky hovoriaceho Tibetského miestneho sprievodcu

 7. Ubytovanie v hoteloch

 8. Ubytovanie v stanových guest housoch v EBC a počas treku

 9. Praktická mapka Tibetu, pitná voda počas cesty

 10. Kyslík je dostupný počas cesty

 11. Turistické poistenie pre prípad úrazu (iba v Tibete)

 12. příspěvek na letenky průvodců


V cene tibetskej časti nie je zahrnuté:

 1. Čínske skupinové víza 118 USD za osobu

 2. Strava, ktorá nie je uvedená, počítať s cenou 3 - 15 USD za jedno jedlo

 3. Sprepitné šoférovi (řidičovi :)) a sprievodcovi

 4. Nosiči a yaky na treku pre záujemcov o túto výpomoc


Cesta je spočítána úsporně a bez rezerv pro 10 účastníků. Pokud se tento počet nenaplní, Cesta nebude uskutečněna. Pokud se na Cestu přihlásí více než 10 účastníků, vznikne rezerva, kterou využijeme na společné jídlo pro všechny a přebytek vám bude ke konci cesty vydán v nepálských rupiích pro vaše nákupy.

Celkem tedy: 66.000 Kč + letenky a víza (cca 30.000 Kč).

Oproti cestovkám jsme všechna povolení a vstupenky zahrnuli do celkové ceny. Zbývá koupit víza a letenky, jejichž ceny jsou velmi pohyblivé. Letenky zajistíme hromadně, platit se však budou zvlášť.

Pro celkový přehled:

Cena zahrnuje: všechnu dopravu po Nepálu a Číně, všechno ubytování v Nepálu i Číně, všechny vstupy, všechna povolení, některá jídla
Cena nezahrnuje: letenky, víza, zbytek jídla.

Počet dní Cesty:
celá cesta zabere 24-25 dní. Termín cesty se může o pár dní změnit (na obě strany), případně o něco prodloužit podle výhodnosti letenek a vzájomnej dohody.

Víza
Víza Nepál: všichni cizinci s výjimkou Indů musí mít vízum. Získáme ho po příletu na Tribhuvanově letišti vyplněním formuláře a přiložením fotky. 30 denní vízum s opakovaným vstupem do země stojí 60 USD.
Víza Čína: Skupinové víza do číny získame odovdzaním pasov na čínsku ambasádu v Kathmandu do 3 dní. Cena je 118 USD za osobu.


Ubytování:
Ubytování Nepál: Guesthousy  – pokoje po dvou až třech lidech, ložní prádlo, ručníky, toalety a teplé sprchy.
Ubytování Tibet: 2 lôžkové izby v hoteloch s raňajkami, skupinové ubytovanie v dormoch na treku a v EBC bez raňajokStravování:
Z vlastních zásob a v místních restauracích. Ráno zajistíme společný čaj do kotlíků na vařičích, přes den možnost nákupu potravin v obchodech a jednou denně navštívíme společně levnou restauraci či něčí kuchyň v Nepálu. Několikrát za cestu společná večeře v ceně. Ceny jídla jsou v Nepálu o kus menší než v ČR. V Číně uvidíme :)


Doprava
Doprava po Nepálu: z letiště a na letiště taxíkem, do NP Chitwan a zpět turistickým vybaveným autobusem. V pralese džípem a po řece Rapti v dřevěné kánoi.
Doprava po Tibetu: Súkromným autobusom s vlastným šoférom, dostatkom miesta a miestnym sprievodcom. Batožina bude vnútri s nami v autobuse. Na Čínsko-nepálskych hraniciach sa pravdepodobne bude presadať do iného dopravného prostriedku (džípy alebo turistický autobus).


S sebou:
Platný cestovní pas (platný aspoň ďalších 6 mesiacov od návratu), 4x fotky pasového formátu na povolenia, kópie pasu, letenky, baterku s náhradními bateriemi, láhev na vodu a malý batůžek na výlety, osobní lékárnička, sladkosti, sušené potraviny, kto chce i foťák.
Do Nepálu: lehké oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém, plavky,
Do Tibetu: svetr, bundu, rukavice, čepici, pohorky a teplé oblečení, nepovinne spacák (možnosť požičania v Tibete), pláštěnku, slnečné okuliare


Počasí:
Nepál: léto jako u nás. Teplo na tílko a kraťasy.
Tibet: Lhasa a okolie 5 až 20C, 4000-5000mn.m. -5 až 10C, nad 5000 -10 až 5C


Čas:
Nepál: posun o +5 hodin a 45 minut. (Aby bylo jasno, že Nepál není Indie, kde je posun o +5 hodin a 30 minut).
Tibet: +7h


Elektřina:
Nepál: zásuvky kompatibilní s našimi nabíječkami. Elektřina je ale dodávána jen 4 hodiny denně, v různou denní dobu, takže ne vždy je možné dobít si své mobily, počítače nebo pořádně rozsvítit.
Tibet: 220V, doporučujeme cestovný adaptér


Peníze:
Nepál: nepálskou měnou je nepálská rupie (NPR). Aktuální kurz najdete na internetu. V Nepálu je lze směnit v bankách z dolarů i vybrat z bankomatu. 
Čína: Čínský jüan (CNY). Možnosť výmeny peňazí na letisku po prílete a ak bankomat dá tak i z neho :)

Tady je odkaz na film DOTEKY HIMALÁJÍ z české výpravy do Malého Tibetu: https://www.youtube.com/watch?v=8dbY5Tt0Rr0
a tady film CESTA DO NEPÁLU:  https://www.youtube.com/watch?v=27B7qTdJeLA

Přihlášky k zářijové Cestě do Tibetu 2019:

Češi: Markéta Černocká, marketa@praminky.cz , 776 662 435


Slováci: Miroslav Hofbauer, miroslav.hofbauer@gmail.com,
775 047 345


Přihlášky do konce dubna

Informační schůzky k CESTĚ DO TIBETU 2019:


neděle 10.2. 2018 PRAHA, čajovna Dharmasala, Karlínské náměstí - Peckova 15, (od 18 do 20h)


úterý 12.2. 2018 BRNO, čajovna Chajovna, Dominikánské náměstí 6/7 (od 18 do 20h)


Setkání s Markétou a Miroslavem, fotky, dotazy k cestě, preklady zo slovenčiny do češtiny. Přijít může každý, i kdo se nechystá jet.

Tak šupšup, tešíme sa!