SILVESTR DRUHÁ MÚZA

28.12.2019 – 1.01.2020
Mohelský mlýn
2.000 Kč + ubytování a jídlo

pětidenní prožitkový silvestr v teple chrámu múz i v zimní přírodě

SILVESTR DRUHÁ MÚZA

Mohelský mlýn - chrám múz


28.12.2019 - 1.1.2020

Prožitkový Silvestr s devítiletou tradicí

skončil Silvestr MOMO 2011, POČÁTEK 2012, PROUDĚNÍ 2013, LABYRINT 2014, CIZKRAJOV 2015, SAMSÁRA 2016, DUKOVNÍ SILVESTR 2017, KOSMOS 2018 a letos přichází další ze sady Silvestrů, tentokrát s názvem DRUHÁ MÚZA!

Pro letošek vás, Vážení kolegové, zveme do kabinetu múz a galerie Mohelský mlýn k SYMPÓZIU UMĚLCŮ různých oborů. Cílem našeho setkání je zejména estetický zážitek, dále vzájemná inspirace, konzultace a reprezentace nových oborů umění.Kolegové a kolegyně, čeká vás: tvoření na mnoho způsobů, průniky do umění výtvarného, šperkového, řečnického, hudebního, tanečního, divadelního, básnického, komixového i filmového! Rodinné konstelace, Oshovy a jiné meditace, výlety na energetická a jinak zajímavá místa, masáže, otužování, prožitkové hry, zpívání s kytarou, indiánská potní chýše, překvapení každý den. Letos navíc návštěva externího lektoraTomáše Michala a ochutnávaka jeho umění nejen kvantování, tantry a chůze po střepech (Glasswalking). 

Ubytování: vzdělávací centrum Akademie věd ČR – třílůžkové a čtyřlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, povlečené postele, domácí strava, vše v zrekonstruovaném historickém mlýně.

Příjezd dopoledne v sobotu 28.12.2019, odjezd odpoledne ve středu 1.1.2020

Pět živých i poklidných dnů v teple budovy i venku v širokém okolí. MÚZEION = KABINET MŮZ.  Možnost vnitřní proměny, odpočinku, vědomého prožití posledních dnů v roce, vnímání zimní přírody, své PŘIROZENOSTI, očisty… pro příchod nového roku 2020.Kde: MOHELSKÝ MLÝN, okres Třebíč
u Hadcové stepi, v romantickém údolí řeky Jihlavy

Kdy: 28.12.2019 – 1.1.2020

Věk: 30+

Cena: 2.000 Kč zahrnuje příspěvek na program na 5 zimních dnů - organizaci, přípravu, kuchaře, lektory a jejich dopravu, pronájem zázemí, výlety, exkurze, vstupné, materiál na tvoření a vše ostatní.
+ 1.980 Kč ubytování a jídlo 
Můžete požádat o příspěvek ze Socfondu na tuto akci. Ozvěte se, kdo potřebujete. Můžete naopak dobrovolně přispět do socfondu pro potřebné: 2801132520/2010 (Fio transparentní účet).

PřihláškyMarkéta Černocká,

776 662 435marketa@praminky.cz


Těší se na vás
Markéta, Miloš a Juráš. Potkáte však i Haskyho a Linu. 

filmy ze Silvestrů z posledních tří let:

Silvestr KOSMOS 2018
DUKOVNÍ SILVESTR 2017
Silvestr SAMSÁRA 2016

DRUHÁ MŮZA

Pro staré Řeky nebyly umělecké výkony básníků, tanečníků a hudebníků jejich dílem, nýbrž pocházely z božské inspirace. Tu básníkovi poskytují múzy. 

Múz je devět. A každá má svůj úkol  
Kalliopé („s krásným hlasem“) - epické básnictví - mívala voskové tabulky a rydlo
Euterpé („obveselující“) - hudba a lyrické básnictví - zobrazována jako dívka s flétnou
Erató („láskyplná“) - milostná poezie - zobrazována s lyrou 
Thaleia („kvetoucí“) - veselé básnictví a komedie - mívala divadelní škrabošku a pastýřskou hůl
Melpomené („zpívající“) - tragédie - mívala tragickou masku a hlavu zdobenou břečťanem
Terpsichoré („tančící v kruhu“) - tanec - zobrazována v taneční póze s lyrou
Kleió („oslavující“) - dějepisectví - mívala svitek papyru a rydlo
Úrania („nebeská“) - astronomie - mívala glóbus
Polyhymnia („mnohozpěvná“) - hymnický a sborový zpěv - zobrazována zahalená a zamyšlená

Počty Múz jsou zajímavé, někdy jich bylo uvedeno pouze sedm, jindy dokonce jenom čtyři nebo tři. Někdy se také mluví jenom o Múze, jako by se jednalo o jedinou postavu.  Múzy vystupovaly většinou ve sboru. Byly ušlechtilé a krásné jako bohyně, žily s bohy na Olympu. Bylo samozřejmé, že milovaly tanec a zpěv, který obveseloval bohy i Múzy samotné. Z bohů nejbližší jim byl Apollón.  Působily vždy blahodárně, přinášely harmonii, k lidem byly laskavé a příjemné, zejména k básníkům, hercům, pěvcům i dramatikům, ti všichni byli jejich oblíbenci. Propůjčovaly jim posvěcení básnické a umění věštecké. Ovšem jenom do té doby, kdy je někdo urazil nebo se nad ně chtěl povyšovat. Tak se vypráví, že vzaly hlas, sluch i zrak pěvci Thamyrovi, který se chlubil, že je v jakési soutěži porazil. Byla jim zasvěcena řada chrámů, nejznámější je Múseion v Alexandrii – „Chrám Múz“, který založil roku 308 př. n. l. egyptský král Ptolemaios I. Později se stal největším uměleckým a vědeckým pracovištěm celého antického světa.