CESTA DO NEPÁLU
cca 5.-21.3.2024

prožitková  Cesta

 

Po příletu do Kátmandú se aklimatizujeme v hlavním městě a  pak postupně procestujeme místa Nepálu, jako je NP Chitwan se slony, krokodýly a nosorožci, v NP Annapurna se vydáme na několikadenní trek Himalájemi, v Bodhnatu zažijeme tibetskou komunitu, buddhistické kláštery a největší asijskou stúpu, ve Svayambhunathu budeme svědky pálení mrtvých na ghátech. Ochutnáme národní jídlo – knedlíčky momo, potkáme se s Nepálci, přírodou, kulturou i vlastním nitrem. Čekají nás rozjímavá silná meditativní místa i dávka divoké přírody a dobrodružství.


Nepál je malá horská země s mystickou přitažlivostí, nejvyšším pohořím světa, rodištěm Buddhy, staletými kouzelnými chrámy, pagodami z červených cihel, středověkými památkami, divokými národními parky, tibetskými kláštery, rituály, svobodnou kulturou, slavnostmi, modlitebními praporky. Uctiví Nepálci nás přivítají  pozdravem
namasté, což znamená Bůh ve mně zdraví Boha uvnitř tebe.

——————————————————————
Cesta je zaměřena pro lidi, kteří chtějí poznat kus Nepálu během dvou týdnů, potkat se ve skupině s druhými, vstoupit vlastníma nohama na silová místa této země, potkat se s částmi sebe sama, prožít cestu jako poutník, ne turista. Cesta je pro lidi, kteří se nebojí trochy možného nepohodlí a námahy.

 


Předběžný program
:

 1.den  – odlet z ČR, cestou seznámení navzájem, informace o Nepálu

2.den  – přílet do Kátmandú, ubytování, výstup na kopec Swayambhunath – Opičí chrám (UNESCO), návštěva chudinských slumů

3.den –  přejezd do Pokhary, ubytování v některém hotýlku v Lakeside, vyřízení permitů pro vstup k Annapurně, západ slunce nad jezerem

4.denbrzy ráno výstup na vyhlídku Sarangot – výhled na Himaláje, vyzvednutí permitů, přejezd do Lumle (1610 m n.m), trek do Birethanti (1050 m.n.m) – vstup do NP Annapurna, trek do Ullery (2070 m n.m)

5. denpokračování treku do Ghorepani (2874 m n.m), ubytování v horské ubytovně

6. denvýstup na vrchol Poon hill (3210 m n.m – vyhlídka na Dhaulagiri), sestup zpět do Ghorepani. Pokračování treku do Ghandruku (1940 m n.m.)

7. denpokračování treku

8. den – zakončení treku zpět v Birethanti, přejezd zpět do Pokhary,

9. den – přejezd na jih do Sauráhy, ubytování v hotelu, kde mají svého slona, vycházka za pozorováním slonů a nosorožců, návštěva sloní farmy a farmy slonic se slůňátky, západ slunce nad krokodýlí řekou, koupání se slony

10. den – den v NP Chitwan –  jízda na dřevěné kánoi po krokodýlí řece, procházka džunglí s průvodcem, pozorování zvěře, safari džípem

11. den – přejezd do Bodhnatu (UNESCO) – největší asijská stúpa, obcházení stúpy, pozorování života tibetské komunity

12. den – dopoledne návštěva tibetského kláštera Kopkan, odpoledne hinduistické místo Pashupatinath (UNESCO) – pálení mrtvých na ghátech

13. den – přesun do města Bhaktapur – pozorování středověkého života v uličkách, návštěva základní školy

14. den – chrám Čangu naraján (UNESCO), přesun zpět Kátmandú 

15. den vycházka po památkách Kátmandú, poslední nákupy

16. den – přelet do ČR

 

 

Doprovodný program:

Na zajímavých a silných místech budeme pobývat, zpívat mantry a písně, sdílet v kruhu, číst o historii, náboženství, a pozorovat život. Po večerech budeme malým dataprojektorem na zeď v pokoji promítat tematické filmy (bude-li elektřina) nebo sdílet své vnitřní prožitky a číst příběhy z himalájského prostředí. Bude-li čas a zájem, budeme občas cvičit. Některé dny se mohou dít v kruhu i rodinné konstelace či rituály, nebo zájemci dostanou individuální léčení na své téma.

 

Cestu vede: Markéta Černocká  


Skupina
: cesta je plánovaná pro skupinku  10 osob. Cena je spočítána pro tuto velikost skupiny. Pokud se skupina nenaplní, cesta možná nebude uskutečněna.

 

 

Rozpis ceny:
7.000 Kč – příspěvek za Cestu (organizace, lektorování, program, průvodcování, zařizování, chystání…).

18.000 Kč – Balíček na pobyt v Nepálu – ubytování, doprava po Nepálu – autobusy a taxíky, vstupy do všech památek, vstupy do národních parků, sloní safari,  džípy, kánoe, permity, povinné místní průvodce na některých místech, uvítací a rozlučková večeře, ranní čaje, drobná občerstvení, nenadálé zvýšení rostoucích cen.  Pokud se balíček nespotřebuje celý, bude vám jeho zbytek ke konci cesty vydán v rupiích pro vaše nákupy. Cena byla oproti návštěvě před 7 lety zvýšena o 20% odhadem. 

Celkem tedy 25.000 Kč + letenka a vízum (cca 16.000 Kč).

 

Počet dní Cesty: celá cesta zabere 17 dní, z toho se budeme snažit o 13 dní pracovních + dva víkendy. V Nepálu pobudeme 15 dnů s ohledem na 15denní vízum. 

 

Víza
Všichni cizinci s vyjímkou Indů musí mít vízum. Získáme ho po příletu na Tribhuvanově letišti vyplněním formuláře a přiložením fotky. 15denní vízum stojí 30 USD.

 

Ubytování: Guesthousy  – pokoje po dvou až třech lidech, ložní prádlo,  ručníky, toalety a teplé sprchy. Na treku v Himaláji jednoduché ubytovny.

 

Stravování:

Z vlastních zásob a v místních restauracích. Ráno zajištěn společný čaj, přes den možnost nákupu potravin v obchodech a jednou denně navštívíme společně levnou restauraci či něčí kuchyň. Ceny jídla jsou o dost menší než v ČR. Na treku stravování u místních lidí a ze surovin nakoupených v Pokhaře. 

 

Doprava po Nepálu:

Z letiště, na letiště a na vyhlídku Sarangot taxíkem, krátké vzdálenosti místními autobusy, dlouhé vzdálenosti turistickými vybavenými autobusy. Po horách pěšky, v pralese džípem a po řece v dřevěné kánoi.

 

S sebou:

Platný cestovní pas, letenku, baterku s náhradními bateriemi, 3 pasové fotky, dobré boty, lehké oblečení přes den, svetr a teplé oblečení na večer, láhev na vodu a malý batůžek na výlety. Na jih: pokrývku hlavy, opalovací krém, plavky. Do hor: spacák, bundu, pláštěnku, nepromokavý obal na batoh… vše včetně dalších věcí je možné koupit až na místě v obchodech pro trekkery, levně.

Dále se může hodit malý plynový vařič, ešus, sušené potraviny, osobní lékárnička, mobil s nabíječkou, sladkosti, zápisníček, foťák.

 

Počasí:
Jako u nás na jaře v květnu. Může i zapršet. Kalhoty, tričko s dlouhým rukávem. Na jihu teplo na tílko a kraťasy. V horách přidat svetr, šátek na hlavu, bundu.

 

Čas:

Posun o 5 hodin a 45 minut. (Aby bylo jasno, že Nepál není Indie, kde je posun o 5 hodin a 30 minut).

 

Elektřina:
Zásuvky komatabilní s našimi nabíječkami. Elektřina je ale dodávána jen 4 hodiny denně, v různou denní dobu, takže ne vždy je možné dobít si své mobily, počítače nebo pořádně rozsvítit.

 

Peníze:

Nepálskou měnou je nepálská rupie (NPR). Aktuální kurz najdete na internetu. V Nepálu je lze směnit k bankách z dolarů.

 

 

tady je odkaz na film CESTA DO NEPÁLU:  https://www.youtube.com/watch?v=27B7qTdJeLA

 

Přihlášky k březnové Cestě: Markéta Černocká, 776 662 435,  jezi@centrum.cz 

 

Hlaste se do 31.12.2023 nebo do naplnění kapacity cesty, potom začátkem ledna 5.1. hned kupujeme letenky.  

 

Informační schůzka k této CESTĚ DO NEPÁLU:

 pátek 15.12. 2023 CHAJOVNA, Dominikánské náměstí 6/7, Brno od 18 do 20h. (Čajovna je v zadním traktu budovy). Na schůzce se budou promítat fotky z Nepálu z minulých cest tam, bude představena Cesta 2024, dotazy, ujasnění, možnost rovnou složit zálohu 

 

SKUPINA JE OD ZAČÁTKU LEDNA UZAVŘENA, MÁME LETENKY A DALŠÍ LIDI NEPŘIBÍRÁME.