Cesta do Jeruzaléma

Út 02Lis2021
Út 09Lis2021

Přihláška

Vyplň následující údaje:

Příklad pro potvrzení, že nejsi robot: 4 + 8 =

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Enter the word YES in the box:
Validating payment information...
Waiting for Payment Gateway...

osmidenní prožitková cesta do Izraele, pro poutníky s lehkým srdcem

Izrael

13.500 Kč + letenka

CESTA DO JERUZALÉMA

jaro 2021 - posuvá se...

V tuto chvíli a až do odvolání je vstup do Izraele odmítnut osobám bez státní příslušnosti nebo osobám bez trvalého pobytu v Izraeli přicházejícím odkudkoli na světě. Kdy bude Izrael znovu otevřen pro příchozí návštěvníky? V tuto chvíli není známo datum, kdy bude Izrael otevřen pro příchozí návštěvníky.

Tahle výprava, pokud se vůbec uskuteční, bude pro pořádné dobrodruhy. V době corona-pand-histerie, testů, očkování?, roušek, zákazů, příkazů, se pokusíme vniknout do Izraele vylidněné od turistů. Do poslední chvíle možná nebude jasné, jestli budeme moct odletět, po povinných testech možná ne všichni, včetně mě. Na druhou stranu to bude možná poslední možnost odletět bez přikázaných očkování! Co nás čeká, pokud se Cesta povede?:

Po příletu do Tel-Avivu se přesuneme do Jeruzaléma, kde se na týden ubytujeme v židovském hostelu Abraham v centru města. Odtud budeme vyrážet na jednodenní výlety po starém Jeruzalémě, do Betléma, do pouště a k Mrtvému moři.

Jeruzalém je místo silných zemských proudů. Jádro Země tady tryská v propojení s Nebem. Na tomto místě vždy probíhalo hodně bojů, boření a stavění a dalších bojů a boření a stavění. Svaté město je velice podivuhodné, propojuje na jednom místě tři monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám. Každé z nich má v něm svá nejsvatější místa – židé Západní stěnu Chrámové hory, muslimové zlatou mešitu a křesťané místa, po kterých kráčel Ježíš.

Možná zažijete pocit, že to tady znáte, a vzrušení z kroků po stopách Abraháma před 4.000 lety, krále Davida před 3.000 lety, Ježíše před 2.000 lety a poutníků, kteří se sem vydávali po tisíce let. Izraelci jsou přátelští, budete se cítit vítaní. V Jeruzalémě navštívíme místa svatá Židům, Křesťanům i Muslimům. Uvidíme černě oděné muže spěchající do synagogy, uslyšíme mísící se zvuky kostelních zvonů a muezínů z minaretů. Navštívíme také Judskou poušť a nejnižší místo na Zemi (minus 400 m n.m.). V Mrtvém moři se položíme na hladinu vody s vysokou koncentrací soli, vyzkoušíme zábal z přírodního minerálního bahna.

 


Předběžný program:

1.den –  odlet do Tel-Avivu, letištní kontroly, testy, přesun do Jeruzaléma, ubytování v hostelu, seznámení navzájem, informace o Izraeli, vyhlídka na Jeruzalém ze střechy školy.

2.den – obcházení hradeb Starého městaKidronské údolí, návštěva muslimské školy, Ezechiášův vodní tunel, rybník Siloe a pramen GihonOmývání nohou v místech, kde Ježíš uzdravil slepého. Underground way – podzemní cesta. Davidovo město - nejstarší vykopávky. Vstoupení do Jeruzaléma Sionskou branouArménská čtvrť.

3.den – židovský den – vstoupení do Jeruzaléma Jaffskou bránou, Davidova pevnost a muzeum dějin Jeruzaléma, návštěva synagogy, židovské uličky, Zeď Nářků, náměstí Hurva. Hrob krále Davida. Hora Sion a opatsví zesnutí Panny Marie s kryptou. 

4.den 
– křesťanský den – Olivová hora a Getsemanská zahrada, Pater noster, Hrobky proroků, Kostel všech národů, pravoslavný chrám Marie Magdaleny, Mariina podzemní hrobka vytesaná ve skále – místo jejího Nanebevzetí. Vstoupení do Jeruzaléma Lví branou. Kaple narození Panny Marie, Kostel sv. Anny, nádrž Behtseda, kde Ježíš uzdravil chromého. Barnabášovo vězení, kaple bičování, Ježíšova Křížová cesta, koptský klášter, Chrám Božího hrobu, Golgota.

5.den– muslimský den – vstoupení do Jeruzaléma Damašskou bránou, arabské uličky a trhy, návštěva mešity. Chrámová hora (bude-li přístupná). Zahradní hrob a druhá golgota. Odpoledne výlet do Betléma k chrámu Narození. Mléčná jeskyně.

6. den– Judejská poušť, pro zájemce výstup k pevnosti Masada, pláž Ejn Gedi – koupání u Mrtvého moře –  léčivé bahno, sůl.

7. den– památník Yad Vashem na Herzlově hoře, odpoledne individuální program dle zájmu každého, možnosti dodáme.

8. den – přesun do Tel-Avivu - možná soukromým autobusem se zastávkami pro nás - přes 0.bod, Jericho, Jordán-místo křtu, Galilejské jezero, Kafarnaum, horu Blahoslavenství, a další. Prohlídka Tel Avivu, koupání v moři, odlet do Prahy

Program se může měnit dle aktuální politické situace, počasí a stavu skupiny.

Doprovodný program:
Na židovských, arabských a křesťanských nejsvatějších místech budeme pobývat, sdílet v kruhu, číst o historii, zpívat jako poutníci, a třeba i lámat chléb a tančit aramejský otčenáš. Po večerech budeme dataprojektorem na zeď v pokoji hostelu promítat tematické filmy.

Cestu vedeMarkéta Černocká. Bude-li situace příznivá, přidá se i Ludmila Černocká.

 

Skupina: cesta je plánovaná pro malou skupinku 12-14 osob, vzhledem ke sdílení společných pokojů v hostelu, snadné přesuny veřejnou dopravou, vaření, individuální přístup. Cena je spočítána pro tuto velikost skupiny. Pokud se skupina nenaplní, Cesta v tomto termínu nebude uskutečněna.Naplní-li se cesta pěkně, skupina si dopřeje soukromý autobus na 1 den, v případě maximálního počtu 16 si dopřeje i  lepší ubytování...

Rozpis ceny: 
4.000 Kč – příspěvek za Cestu (organizace, lektorování, program, průvodcování, vaření, chystání).
9.500 Kč – „balíček na pobyt v Izraeli“ - ubytování, doprava po Izraeli, městská doprava, jídlo, vstupy do všech památek, příspěvek na letenky průvodců. Pokud se balíček nespotřebuje celý, bude vám jeho zbytek vydán v šekelech pro vaše nákupy.

Celkem tedy 13.500 Kč + letenka (cca 6-7.000 Kč). Létáme nalehko, jen s 8kg příručním batůžky.

Počet dní Cesty: celá cesta zabere 8-9 dní, z toho 6 dní pracovních + víkend, podle přesného termínu, který se odvine od letenek

Ubytování: Abraham hostel v Jeruzalémě – v pokoji pro 8-10 osob na palandách, čisté ložní prádlo a ručníky, toalety a teplé sprchy na chodbě, k dispozici velká společenská místnost s televizí, houpacími sítěmi a dalšími atrakcemi, kdykoli zdarma teplý čaj, wifi. Ubytovaní lidi z celého světa. (Možnost zaplatit si soukromí v samostatném pokoji – ale drahé). Možná budeme v našem z posledních výprav oblíbeném Palm hostelu - nižší standrad, ale poloha těsně u hlavní brány do starého města

 

Stravování:
Snídaně hostelová – formou švédských stolů (pečivo, máslo, vajíčka, sýr, marmeláda, jablka, čaj, džus). U snídaně se dá najíst na celý den. Pokud budeme v Palm hostelu, kde snídaně nejsou, připravíme vám je sami z čerstvých surovin z trhu. 
Oběd – námi nachystané balíčky (obědváme společně jídlo rozložené na šátku na nejrůznějších místech…). Kdo chcete více, přezásobte se z domu nebo ochutnejte izraelská a arabská jídla z ulice.
Večeře – námi připravovaná vegetariánská jídla v kuchyňce v hostelu ze surovin dovezených z ČR a čerstvé zeleniny z místního trhu (např. rýže se zeleninou, ovesná kaše, špagety…).

Doprava po Izraeli:
Veřejnými autobusy nebo sběrnými taxi „šeruty“ z letiště a na letiště, do Betléma, do pouště, k Mrtvému moři a zpět. Po Jeruzalémě většinou pěšky, někdy tramvají.

S sebou:
Platný cestovní pas, letenku, dobré boty, lehké oblečení přes den, svetr a teplé oblečení na večer (velký rozdíl teplot – oblast pouště), pokrývku hlavy, plavky, láhev na vodu a malý batůžek na výlety. Doporučujeme i opalovací krém, gumové boty do vody, nádoby na nabrání soli a léčivého bahna z mrtvého moře (dovezete tak domů suvenýry), deku a karimatku na noc na letišti – uvidíme dle letenek, možná nebude potřeba.

  

Počasí:
Přes den horko, slunečno, v noci chladno. Občas prší.

 

Izraelský týden:
Izraelský pracovní týden trvá od neděle do čtvrtka, víkend je pátek a sobota. V pátek se všude zavírá dřív – před začátkem židovského sabatu, který začíná v pátek po západu slunce. O sabatu je všude zavřeno, nejezdí ani doprava. Muslimové mají svátek v pátek. Podle toho bude uzpůsoben náš program.

Jazyky:
V Izraeli se mluví hebrejsky a arabsky. Země je velmi multikulturní, obyvatelé pocházejí ze všech zemí světa. Téměř všude se dá domluvit anglicky.

Peníze:
Izraelskou měnou je nový izraelský šekel (NIS). Aktuální kurz najdete na internetu. V Izraeli je lze směnit k bankách nebo vybrat přímo na ulici z bankomatu kartou (osvědčilo se).

 

Přihlášky k únorové Cestě: 

marketa@praminky.cz , 776 662 435

přihlášky během prosince 2020, potom v lednu zkusíme koupit letenky.

Vzhledem k aktuální situaci se bude u této konkrétní dobrodružné cesty vybírat záloha jen 1.000 Kč (která vám bude případně vrácena). Platit se bude bankovním převodem až poté, když se nám v Tel-Avivu opravdu podaří přistát a až skutečně docestujeme do Jeruzaléma.
Letenky, pokud bude let zrušen, se leteckými společnostmi přesouvají přes vouchery na jiné termíny. Vrácení peněz za letenky, pokud budete pozitivní, nečekejete.

 

Tady je odkaz na mnou nahrátý film: CESTA DO IZRAELE

tady fotky z loňské únorové cesty do Jeruzaléma: http://praminky.cz/fotogalerie/Izrael-se-seniory-z-Univerzity-tretiho-veku/58/

Píseň Jeruzalém (Jaroslav Nohavica): https://www.youtube.com/watch?v=QQTcejkk0Ng

píseň Jeruzalém ze zlata (Pavlína Jíšová): http://www.youtube.com/watch?v=tbdgA_awZ8I

 

 

 

  

Kategorie  Zahraniční cesty