LYŽÁK NA ŠUMAVĚ

Pá 28Led2022
Pá 04Úno2022

běžkařský týden na horách

Filipova Huť

5.800 Kč


LYŽÁK NA ŠUMAVĚ

běžkařský týden na horách

na tajné chatě
28.1.-4.2.2022


Po předpředpředloňské romantické chatě v Jizerkách, předpředloňské Chaloupce v Jeseníkách, předloňské chatě v Krkonoších a loňské tajné lockdownové výpravě tu máme chatu na Šumavě. Byli jsme v Jizerských horách, byli jsme v Jeseníkách, byli jsme v Krkonoších, a teď nás čeká Šumava!

 

Hory a lyžování: chata leží ve Filipově Huti, v nadmořské výšce 1.100 m n.m., přímo na lyžařské stopě. Dle svých běžkařských schopností se můžete kvalifikovat do družstva Aáá a jet s Jurou větší okruh nebo do družstva Béé a jet s Markétou menší okruh. Obě družstva obvykle postupují spolu, družstvo Á si pak místo odpočinku v hospodě dá výstup na nějaký kopec nebo okruh navíc. Občas existuje i družstvo Cééé, které postupuje s námi, bez běžek. Vydáme se na Kvildu, Horskou Kvildu, Modravu, Zadov, Železnou Rudu, šumavská plesa a jiná známá místa. Družstvo CH pak sáňkuje a bobuje u chaty. Aneb kdo umí na běžkách, jede, kdo neumí, běží bez nich, nebo zůstane sáňkovat u chaty. (Kdo chce, může jet i na sjezdovky do nedaleké Kvildy)

Cena: 5.800 Kč - zahrnuje vše - ubytování na pokoji na posteli, vytápění, celodenní jídlo námi vařené, doprava surovin z Brna, organizace, materiál a ostatní). Možnost čerpat ze socfondu. Cena nezahrnuje případné lanovky, vleky, sauny... Pobyt možno i zkrácený - vystřídání s jinými zkrácenými zájemci - ozvěte se, kdo potřebujete nebo chcete (preferujeme ale účastníky celotýdenní - organizačně jednodušší). Dětem se nebráníme, ale chata neposkytuje slevy na děti (jen slevu na jídlo).

Ubytování: přímo v centru Šumavy v osadě Filipova Huť se nachází chata, jejíž jméno ať zůstane TAJNÉ kvůli policii a možným protiepidemickým opatřením. Kapacita objektu je 25 osob. Chata je svou polohou ideální pro zimní rekreaci. Má statut turistické ubytovny, je vyhledávanou základnou pro lyžařské túry po srdci Národního parku Šumava. Nejbližší obce jsou Modrava (2 km), Horská Kvilda (4,5 km) a Kvilda (5 km).


V chtě je místnost pro úschovu lyží, společenská místnost, vybavená kuchyně sprchy s WC pro muže, ženy a invalidy. V patře jsou jednoduše zařízené pokoje: 4L, 7L, 3L, 4L, 5L, 2L. Pokoje jsou vybaveny postelemi bez lůžkovin. Nutný je vlastní spací pytel. Objekt je nekuřácký. Parkoviště je u objektu.


Doprava: autem na parkoviště přímo u chaty. Spojení vlakem a autobusem z Prahy, Brna napíšeme přihlášeným. Vlak Horažd'ovice -Sušice. Ze Sušice autobusem Sušice - Modrava, resp. Filipova Huť

 

S sebou: běžecké lyže, hůlky a boty – vlastní nebo z půjčovny. A nebo sáňky, boby. Zimní sportovní oblečení, termosku, spacák, domácí obuv. Kdo má, tak vosky a hudební nástroj, společenskou nebo karetní hru.

Jídlo: bude 4x denně. Teplá snídaně, studený oběd s sebou, čaje, hned po návratu na chatu teplá polévka, večer pak teplá večeře. A nějaká tatranka a ovoce k tomu. Začínáme páteční večeří a končíme pátečním obědem - balíčkem na cestu.

Lyžařský odpočinek řídí: Markéta Černocká a Jura Žemlík

Program: večery naplníme dle schopností a nálady skupiny zpěvem. A též večery deskových her - společenské deskohraní, případně kartohraní. Některé večery bude i kino promítané dataprojektorem na stěnu. Rozhodně musí být oblíbené večerníčky. Program necháváme uzrát.

Datum: od pátku 28.1. do pátku 4.2.2022 (turnus). Příjezd možný brzy odpoledne. Odjezd poslední den dopoledne. 


Přihlášky: Jura Žemlík,
jzemlik@email.cz,
telefon: 608 380 802


Přírodní, technické a historické zajímavosti okolí
Poloha chaty se jeví takřka ideální. Z Filipovy Huti je možné podnikat lyžařské túry pro náročné i méně náročné do všech stran. Je možné se za chvilku dostat na Horskou Kvildu nebo na Modravu, delší výlet představuje trasa na Roklanský potok na Rybárnu a odtud na Tříjezerní slať, na Javoří pilu, na Poledník nebo na Oblík. Jinou možnost výletu představuje trasa směrem na Lovčí skálu, na Ptačí nádrž na Březník nebo do SPR Prameny Vltavy. Přes Kvildu, kde jsou dobré podmínky pro sjezdové lyžování, se lze dostat dál, pokud návštěvníkovi nestačí okolí Filipovy Huti. Podobně přes Modravu lze dojít nebo dojet na Vydru, na Srní nebo až do Rejštejna.

Filipova Hut' - nejvýše položená šumavská osada, součást "Šumavských plání". Rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky. Dobré rozhledy, velmi pěkný výhled na Roklan (Velký Roklan 1453 m n. m., druhý nejvyšší vrchol Šumavy).
Antýgl (4 km) - kulturní Památka. Původně skláma, později Královácký dvorec, pak hostinec.
Březník (8 km) - nad soutokem Luzenského a Březnického potoka hájenka. Dobrý výhled na Luný (1373 m n. m.).
Bučina (13 km) - dříve nejvýše položená osada (1153 m n. m.) Čechách. Nově vybudovaná kaple. Nádherná vyhlídka na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Informační středisko NP Šumava.
Buková slať (995 m n. m.) - horské vrchoviště v původním stavu převážně porostlé klečí. Rezervací vyhlášena v r.1923 J. Schwartzenbergem. Nepřístupná.
Horská Kvilda (4,5 km) - typická šumavská horská obec. U Famerského potoka se zachovala sejpová pole, pozůstatky středověkého rýžování zlata. 0 životě zdejších dřevorubců psal Karel Klostermann ve své povídce "Bílý samum" a v dalších.
Modravské slatě (5 km) - největší a nejzachovalejší komplex vrchovištních rašelinišť na Šumavě. Klidové území, žije zde tetřev hlušec, čečetka zimní aj.

Kategorie