PO PROUDU PARDUBICKÝCH ŘEK

St 27Dub2022
Ne 01Kvě2022

Jarní plutí po několika pardubických řekách. Ubytování v klubovně legendární pardubické Sedmičky, večery s kytarou, návštěva pamětihodností a recesní program na téma ARCHITEKTI.

Pardubice

PO PROUDU CHRUDIMKY A DALŠÍCH PARDUBICKÝCH ŘEK
27.4.-1.5.2022
jarní vodácké dobrodružství na českých řekách


Jarní plutí po několika pardubických řekách. Ubytování v klubovně legendární pardubické Sedmičky, večery s kytarou, návštěva pamětihodností a recesní program na téma ARCHITEKTI.

Cena: 3.456 Kč zahrnuje ubytování v teple pod střechou 4 noci, jídlo 3x denně + svačinky po celé 4 dny, příspěvek na organizaci, materiál a program, vstupné do všech památek a pamětihodností, vstupné do bazénu, jízdenky na autobusy, trolejbusy, vlaky a jiné přesuny podél řek, příspěvek na naftu doprovodného vozidla s přívěsem, zapůjčení veškerého vodáckého vybavení (lodě, pádla, vesty, pytle), dopravu lodí a přepravu lidí podél řek. (Cena je oproti loňsku zvýšena o 31 Kč/den z důvodu neustále rostoucích cen všeho. Kdo potřebuje, může požádat o příspěvek ze socfondu. Můžete naopak i přispět do socfondu).

S sebou bude potřeba: spacák, prostěradlo nebo deku, přezuvky, dobrá pláštěnka!, baterka, nůž, ešus nebo miska, lžíce, láhev na vodu - lépe termosku, hygienické potřeby, plavky do bazénu, oblečení do každého počasí! Povinně kompletní oblečení navíc na převlečení pro případ převrácení lodě a namočení. Motýlka, staré sako... kdo má... kravaty dostanete.

Noclehy: Spát budeme v legendární klubovně vodních skautů Sedmička v Pardubicích na řece Chrudimce. Spaní na matracích v podkroví + ve dvou minikancelářích. (Kdo chce, může si individuálně postavit stan na minidvorku před klubovnou - vejdou se tam dva stany, ale jsme v centru Pardubic a hned za živým plotem to uslyšíte...). Ubytování obsahuje WC, pitnou vodu. Budova je historická z roku 1911, v centru města, u nátoku do hydroelektrárny. Okolí sice lemují asfalty silnic a parkovišť, ale interiér klubovny je chlouba Sedmičky - lodní podlaží s lanovím - srdce přístavu.

Jídlo na putování bude zajištěno celodenně. Ráno zdravé obilné kaše s oříšky, někdy přes den studený oběd (chléb, vegepaštiky, pomazánkové máslo, sýr, zelenina), někdy teplé jídlo i přes oběd. Večer bude nachystáno navařené jídlo (vegetariánská kuchyně na plynové bombě). Začínáme večeří ve středu, končíme obědem v neděli. Každý den dostanete i svačinky.

Lodě: řeky budeme sjíždět na dvoumístných plastových kánoích. K lodi bude mít každý účastník půjčené i pádlo a vestu a do dvojice vodotěsný pytel na osobní věci. Účastníci se budou v lodích střídat a poznávat plutí ve dvojicích s různými lidmi.

Trasa a zkušenosti: Toto putování přibírá i účastníky s málo zkušenostmi a začátečníky. Vodáckým dovednostem vás naučíme. Kdo na vodě nikdy nejel, bude ve dvojici s někým zkušenějším. Budeme se plavit po řekách a potocích NOVOHRADKA, LABE, HALDA a CHRUDIMKA. Možná i LOUČNÁ. Podmínka účasti je umět plavat.

Na této akci se budeme věnovat tématice Architektura, takže si vezměte sako a kravatu, bude to vážné! Navštívíme exkurzí zajímavé budovy, navrhneme pár projektů, a nějaká díla dokonce postavíme. A protože budeme v Pardubicích, celou akci pojedeme na perníku! Budeme perníkáři. A přijede na návštěvu i mechovák z Hradce Králové.

Vlaků jede spoustu, z Brna do Pardubic je to i s výlukou dvě a půl hodiny, z Prahy jen hodinku. Přesnější místo srazu v Pardubicích na nádraží se dozví až přihlášení.

Začátek akce: středa 27.4. večer kolem 18.h v Pardubicích.
Konec akce: v neděli 1.5. odpoledne taky v Pardubicích.


Přihlášky: Markéta Černocká,
jezi@centrum.cz, 776 662 435


CHRUDIMKA pramení v Železných horách v CHKO Žďárské vrchy Filipovským pramenem. Délka toku 106 Km. Protéká městy Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a ústí do Labe v Pardubicích. Nachází se na ní vodní nádrž Seč se zříceninou Oheb. Největším přítokem Chrudimky je Novohradka. Těsně před ústím do Labe ústí do Chrudimky uměle vybudovaný kanál Halda, přivádějící vodu z Loučné.

NOVOHRADKA je přítok řeky Chrudimky. Pramení u Skutče, protéká Toulovcovými maštalemi, městem Luže-Košumberk. Říčka vytváří výrazné hluboké údolí a četné meandry a tůně. Její tok není po celé délce přehrazen. Svůj název dostala od obce Nové Hrady. Její celková délka činí 49 Km. Hlavními přítoky jsou Ležák a Žejbro.

LOUČNÁ pramení ve Svitavské pahorkatině u Svitav. Délka toku 80 Km. Protéká městy Litomyšl, Vysoké Mýto, Dašice a Sezemice. U Sezemic Loučná ústí do Labe. Na řece nejsou žádné přehrady, před jejím ústím jsou četné jezy. Největším přítokem Loučné je říčka Desná, dále Lodrantka. Halda odebírá část průtoku Loučné do Chrudimky. Ve středověku se Loučné říkalo Trstenice, tj. řeka tekoucí trstím (rákosím), později také jednoduše Řeka, Mejtská, Mejtnice, Mejtnička, Hohenmauth Wasser.

HALDA je umělý pardubický kanál z roku 1495, který sloužil jako náhon pro mlýny. Využívá vodu z říčky Loučná. Vynikající technické dílo má minimální spád jen 0,5 m výškového rozdílu začátku oproti ústí. Je chráněn jako kulturní památka. Halda se od svého odklonu z Loučné vrací zpět k Labi, přičemž hladina Haldy je cca o pět metrů výše. Podtéká Chrudimku umělým kanálem a vlévá se do Labe až za zdymadlem. Kuriózní je i to, že Halda protíná akvaduktem níže tekoucí Spojilský odpad. „Úzké“ je cca 200 metrů dlouhá hráz mezi Labem a Haldou, které jsou od sebe vzdáleny v nejužším místě 75 cm, přičemž rozdíl hladin obou toků dosahuje 5 metrů. Kanál je zpevněný analogicky hrázím rybníků. Kolem Haldy se nachází unikátní kombinace prvorepublikových chatek, atypických úkrytů bezdomovců a domů s masivními prvky podnikatelského baroka z 90. let.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fotkofilmy z našich vodáckých akcí:

PO PROUDU ŘEK I. díl 2014-2015: https://www.youtube.com/watch?v=J2psb7fqvws>
PO PROUDU ŘEK II. díl 2016-2017: https://www.youtube.com/watch?v=j9mlVH9-9rM&t=64s>
PO PROUDU ŘEK III. díl 2018: https://www.youtube.com/watch?v=-un-LpUh2K4&t=167s>
PO PROUDU ŘEK IV. díl 2019-2020: https://www.youtube.com/watch?v=xRbaOU0TJww>
PO PROUDU ŘEK V. díl 2021: bude doplněno po premiéře

Kategorie