Konstelace očima účastníka

Článek o semináři rodinných konstelací očima účastníka

od Hanky Pajerské

Rozhodla jsem se zúčastnit rodinných konstelací. Dlouhá léta jsem tu nebyla. Skoro jsem zapomněla, jak krásně mi po této skupinové terapii je. Chtěla jsem se zase o kousek posunout v dějích svého života jiným způsobem, než běžně praktikuji. Týden před konstelacemi se ve mně dělo několik pochodů a procesů. Měla jsem průjem a motala se mi hlava. Cítila jsem se nervózně a byla jsem protivná.

Když jsem přišla na určené místo, zavoněla zde příjemná vůně kadidla a přivítalo krásné prostředí. Knihkupectví Rituál je pro mne oázou klidu a pohody. Pomalu se začali scházet účastníci, kteří se stejně jako já rozhodli postavit konstelaci. Přišly dvě příjemné starší dámy, několik dalších žen různého věku a statný muž. Akce tak mohla začít.

Vprostřed místnosti hořela svíčka a kolem ní byly naskládány andělské karty. Lektorka Markéta Černocká představila jak sebe, tak průběh celého dne. Podrobně vysvětlila, jakým způsobem budou tvořeny konstelace. Poté nás vyzvala, abychom si každý vytáhl kartu, která se vztahuje k našemu aktuálnímu tématu.

Průběh konstelací

Židle, která byla prázdná, vyzývala k posazení. Zde pak každý účastník stručně přednesl, co je jeho tématem. Markéta se poté ptala na podrobnější záležitosti vztahující se k dané situaci, protože se potřebovala energeticky naladit.

První na řadu jsem šla já. Řešila jsem svého syna, který se narodil s rozštěpem a závažnou nemocí postihující zejména plíce. Od narození našeho děťátka se intenzivně věnuji jeho uzdravování a to jak pomocí duchovních technik, tak prostřednictvím klasické medicíny. Chtěla jsem tedy zjistit další možnou cestu, kudy se vydat. Markétě jsem popsala rodinnou situaci, zvláštní události a generační zátěže. Vybrala jsem zástupce za sebe, svého muže a syna, jak mne pobídla Markéta. Konstelaci jsem si rozestavěla a celý proces sledovala z bezpečné vzdálenosti.

Co se týče zdraví syna, jela jsem 7 let jako motorová myš. Jakmile byl nějaký problém, hned jsem ho vzala, několikrát projela a vyřešila. Velmi si cením své cesty, protože jsem se mnohé naučila. Teď nastal čas na další, jinou spolupráci s přirozeným tokem života. Přišel čas zvolnění a splynutí. Ještě jsem to nevěděla, ale vesmír už ano.:-)

Zástupce za mého muže měl přesně takové chování jako můj skutečný manžel.:-) Musela jsem se smát, opravdu hodně smát. Moje tlačivá energie, kterou jsem se snažila všechno, ale skutečně všechno vyřešit, mého muže dostala do nečinnosti. Postoj zástupce za muže byl tedy takový liknavý, přešlapující a nevěřící tomu, že nastane nějaká změna. Už měl dost z mé neustálé aktivity a představy, jak by vše mělo podle mne vypadat. Hallelujah!! Jak jsem ráda, že jsem sem po letech zašla…

Pochopení

Zástupce za syna se musel vzdálit se od mé neustálé potřeby něco vylepšovat. Cítila jsem obrovskou lásku našeho dítka, ale také jeho únavu. Postupně se k nám přibližoval, ale až poté, co jsem si v sobě uspořádávala přijetí nemoci. Uvědomila jsem si totiž, že z nějaké části tam přijetí mám, ale z velké většiny s nemocí bojuji. To je velké zjištění. Velké a potřebné. Myslela jsem si, že mám nemoc přijatou. Moc jsem plakala. Navíc mi zástupce za synka důrazně sdělil: „Mami, prosím Tě, už nic nedělej! Prostě jenom buď.“
Už vím, pro co jsem si na konstelace přišla. Potřebovala jsem se naladit do přirozeného proudu a cítím, že v něm už nyní jsem. Jistě se mám hodně co učit, ale tohle je pro mne velmi podstatné.

Já v jiných rolích

Na semináři jsem se samozřejmě pozorovala i v jiných rolích. Každý člověk má svůj příběh a i mne si několik lidí vybralo do svých dějů. Ocitla jsem se například jako zástupkyně účastnice v ženě, která si hledá životního partnera. V této roli jsem byla mírně mimo svoje tělo. Uvědomila jsem si, že jsem naštvaná na své tělo za to, že ještě stále není tak štíhlé, jak bych si přála. I když žena řešila jiný problém, energie byla velmi podobná. Obě jsme nebyly v souladu se svými těly.

Také jsem se objevila v roli maminky ženy, která řeší, že její syn má problémy s alkoholem. Byla jsem tedy zástupkyně za babičku chlapce. Cítila jsem velmi podobné pocity, které měla moje dospělá dcera v konstelaci. Ona také chtěla všemožnými způsoby zvrátit situaci a velmi jí to bolelo. Měla v sobě velké naštvání na syna za to, „co jí to dělá“… Po mnoha slzách a vyřčených slovech došlo k vyústění, u kterého si maminka uvědomila, že musí odpustit a že problém se také váže s předchozí generací.

Čas

Prošla jsem ještě několik rolí a čas se nachýlil ke konci. Markéta konstelacemi báječně a profesionálně provázela jako vždy. Děkuji jí za nádherné světlo, které vyzařuje jak z ní, tak z celého způsobu její tvořivé práce.

Přemýšlela jsem, jak je možné, že jsem tak dlouho nemohla o tomto dění napsat. Nyní už to vím. Potřebovala jsem, aby konstelace doběhla, nebo chcete-li naběhla.:-)  V těchto dnech jsem pocítila velmi intenzivně projevující se změnu. Něco zacvaklo. Můj muž najednou zněžněl. Tlaky se rozpustily. Já jsem udělala velký krok a včera objednala syna na časově náročnou operaci. Konstelace se vnořila do našich životů.